lexirbhooks
lexirbhooks lexirbhooks
  • 24-04-2020
  • Mathematics
contestada

WILL BARK BRAINLIEST IF CORRECT ANSWER 3 MINS TO TURN IT IN
Nuts cost $3.75 per pound. David paid a total of $45 for nuts.

How many pounds of nuts did David buy?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 24-04-2020
45 / 3.75 = 12
so ans = 12 pounds
Answer Link
makaylaaaa12
makaylaaaa12 makaylaaaa12
  • 24-04-2020

Answer:

12 pounds

Step-by-step explanation:

45/3.75=12

David bought 12 pounds of nuts

Answer Link

Otras preguntas

What is the boiling point and freezing point carbon?
13. What is the molar mass of (NH4)3PO4? (Use whole number molar masses) *a. 113 gb. 121 gc. 149 gd. 339 g14. What is the mass of oxygen in 300 g of sulfuric ac
What is karma? (Ancient India)
1. Cheryl pours 1 pint of milk from a full 1-gallon jug. How much milk remains in the jug? I think 7 pints. 2.Ada buys 3 pounds 8 ounces of ham and 4 pounds 2 o
how to overcome fear of swimming in deep water i have asl.. so plzz answer only this question plzz
What place value is 2,405,008,097 in?
What’s the difference between a hypothesis and a theory?
Why is solar energy a indirect source of hydroelectric power?
simplify 5x^3+7x^2+6x^3-8x
How to determine if the first letter in the Spanish words, sounds the same as the first letter in English ?