Seudónimo Seudónimo
  • 24-04-2020
  • Mathematics
contestada

Eight pounds of peanuts cost $24.00. Six pounds of walnuts cost half as much.

Which is more expensive and by how much?

Respuesta :

asphallnaviesha
asphallnaviesha asphallnaviesha
  • 24-04-2020

Answer:

the eight pounds of peanut

Step-by-step explanation:

the six pound of walnuts cost $18.00

Answer Link

Otras preguntas

Why did Europe establish the slave trade triangle?
In which part of the wave are the particles of the medium closer together? A.rarefactions B.compressions C.solids D.liquids
Cos A = 0.83 and cos B = 0.55. What is sin A + sin B?
if a rabbit population continues to increase over a period of time, what does this concept illustrate? A. negative feedback B. positive feedback C. osmosis
The figure is made up of two shapes, a semicircle and a rectangle.What is the exact perimeter of the figure?
A senator’s term of office is A. two years B. four years C. six years D. eight years
Scientists in a test lab are testing the hardness of a surface before constructing a building. Calculations indicate that the entire structure would sink by a c
what is the bodys last and most complicated line of defense against defense
What is percent as fraction in simplest form for 20/100, 11/100, 5/100, 31/100, and 80/100
Shawn works in a department that follows a hierarchal structure; what disadvantage is she most likely to experience?