babytanks11 babytanks11
  • 22-10-2014
  • Mathematics
contestada

how can you use a rate to compare costs of two boxes of cereal that are different sizes

Respuesta :

TehGuyy
TehGuyy TehGuyy
  • 22-10-2014
A rate shows how much larger or smaller one box is to the other box.
Answer Link
ayomideadesina2009 ayomideadesina2009
  • 01-12-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

Divide

the cost of each box by the size of the box in ounces to find the  

unit cost

per ounce.

Answer Link

Otras preguntas

What is the simplified form of 3 to the 4th power
There are 2 plates of fruit.Each plate has 6 pieces of fruit. If the fruit is shared equally with 3 friends. How many pieces does each friend receive
identify all values, if any, in the data set that would be considered outliers when creating a modified boxplot 4 5 7 9 10 10 12 13 15 16 16 17 18
The car advertisement claims that there car can go from a stop position to 60 mph in five seconds this advertisement describes the car’s Acceleration Speed Vel
Based on: The Secret Garden URGENT PLEASE HELP ME
What is the difference between a square and a rhombus A. A square has all sides equal and all angles equal, but a rhombus only has all sides equal B. A square a
Can anyone check this if it’s right.
Which of the following is an accurate description of what science is? A. Science is a way of learning and knowing based on available evidence. B. Science
please help asap 20 pts
please !! help me !!! five rate star !!!!!!