guacamoleandpotatoch guacamoleandpotatoch
  • 26-04-2020
  • Mathematics
contestada

, write equivalent ratios that represent the situation and solve. 12. Angela pays $120 for 4 piano lessons. How much does she pay for 8 piano lessons?

Respuesta :

xxamari
xxamari xxamari
  • 26-04-2020

Answer:

She pays $240 for 8 lessons.

Step-by-step explanation:

We need to set up equivalent ratios so we can cross-multiply and solve for x, the amount Angela pays for 8 lessons. Make sure to have both the costs in the numerator, and the number of lessons in the denominator. If you mix it up, this won't work.

[tex]\frac{120}{4} = \frac{x}{8}[/tex]

Cross-multiply:

120*8 = 4x

Solve for x:

960 = 4x

960/4 = x

x = $240

Answer Link

Otras preguntas

Help pleaseee it’s the middle one :) I will give brainliest
3x^6x7x^9 is equivalent to
Need help with this Spanish please just the bottom part.
What is the value of X?
Erin took a math quiz last week. She got 38 out of 95 problems correct. What percentage did Erin get correct?
Julio bought a fish tank shaped like a rectangular prism. The inside of the tank measures 24 inches in length, 10 inches in width, and 12 inches in height. The
Help helppppppppppppp
WILLL GIVE BRINLIEST What is the main cause of why there is poor soil in Sub Saharan Africa? A.Farmers replace the soil with poor soil. B.The soil is stripped o
Write the expression without the fraction bar.
how was kapilvastu named​