itstyyy188
itstyyy188 itstyyy188
  • 26-04-2020
  • Mathematics
contestada

Food Lion sold corn at $1.99 for 12-ears. How much is the corn per ear?

Respuesta :

hopethishelps hopethishelps
  • 26-04-2020

Answer:

$0.16

Step-by-step explanation:

1.99/12

.165

$0.16

Answer Link
YanYuan
YanYuan YanYuan
  • 26-04-2020

Answer:

16.58 cents

Step-by-step explanation:

199 ÷ 12 = 16.583

Answer Link

Otras preguntas

PLZZ HELP!! BRAINLIEST!!What countries/cultures are most prevalent or relevant during the 90s? Briefly explain and discuss each culture.
A sandwich shop sells sandwiches for $5.95 each, including tax. the shop received a total of $71.40 from the sales of sandwiches one afternoon. which equation c
Diego’s family car holds 14 gallons of fuel. Each day the car uses 0.5 gallons of fuel. A warning light comes on when the remaining fuel is 1.5 gallons or less.
What advice would you give someone who is about to graduate from college and become a teacher?
HELP SUPER IMPORTANT. GIVING 60 POINTS AWAY FOR THE RIGHT ANSWER> ALSO GIVING BRAINLIEST.
Lucas wrote the expression shown here 4(t + 5) Which show an equivalent expression? A. 4 + t + 5 B. 4t + 5 C. 4t · 20 D. 4t + 20
jan bought 8 towels at 39.60 how to make this an equation
A compound is 150.86 g carbon, 8.86 g hydrogen, and 20.10 g oxygen by mass. It has a molecular weight of 286.28 g/mol. What is the molecular formula for this co
In what order does protein synthesis happen?
What is Daoism? 1. A Chinese philosophy that promotes fighting 2. A Chinese philosophy that promotes religion 3.A Chinese philosophy that promotes trading 4. A