azusa13 azusa13
  • 26-08-2016
  • Mathematics
contestada

help me solve this problem please

help me solve this problem please class=

Respuesta :

Jakcie
Jakcie Jakcie
  • 27-08-2016
Her mother did not gave her enough money.
each pound of bananas costs 80 cents. 5 pounds of that is $0.8 x 5 = $4.00
each pound of apples costs $1.40. 5 pounds of that is $1.40 x 5 = $7.00
$4.00 + $7.00 = $11.00
Therefore, she needs 11 dollars to buy 5 pounds of each bananas and apples. She needs to ask her mother for 1 more dollar.

Answer Link

Otras preguntas

What document is used to summarize a job applicant’s experience, education, and achievements?
John rolls a six-sided number cube twice. What is the probability of getting an even number and then an odd number? 5/6 1/4 1/2 1/6
A person who weighs 200 pounds on earthwould weigh about 32 pounds on the moon. find the weight of a person on earth who would weigh 15 pounds on the moon
Water vapor in the atmosphere condenses to liquid and precipitates to the ground in the form of ____ ?
How can i get to meet a celebrity ? ps do any of u guys know a celebrity or have seen one and who ?
Initial volume is 2.3L, initial temperature 150°C and initial pressure 2.5atm. Temperature increases to 300°C and pressure doubles. The new volume is.....?
Find the area of the sector with a central angle of 120° and a radius of 8 inches. Leave in terms of π
. Syllogisms are used to build logical conclusions true or false?.
What disease can be transmitted through blood? a.hiv b. rabies c.staph infections d.e.coli
Whats the answer for (3×5)+(2×8)+2