destinyrivers58
destinyrivers58 destinyrivers58
  • 21-05-2020
  • Mathematics
contestada

A 5.5 lb bag Of oranges cost 699 per pound How much does 1 orange cost

Respuesta :

ahx81
ahx81 ahx81
  • 21-05-2020

A 3 pound bag of oranges cost 4$. the 8 pound back costs 9$ which oranges cost less per pound ... 3 lb bag: 4/3 = 1 1/3 or $1.33 per pound

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Simplify the expression 6(4m+3a)+m
A new car has a sticker price of $26,450, while the invoice price paid on it was $20,450. What is the percentage markup? a.10% b.29.3% c.13.36% d.11.36%
What is the [H+] of a solution with a pH of 6.6? Use a scientific calculator.
The Pentagon Papers _____. A) revealed that government officials had misled Congress and the American people about the war B) discussed U.S. policy in Vietnam d
Write the ion symbol for an atom with the given number of protons and electrons. a. 35 protons and 36 electrons
given def is 4 times smaller than abc find the length perimeter of abc and def. The number given for ABC is 49cm DEF 7.5
In the classic novel The Great Gatsby, Jay Gatsby re-creates himself as a rich aristocrat to impress his long-lost love, Daisy. His plan seems to be working, un
what is the approximate area of a rectangle that is 5ft in length and 15 feet in width
Which classmate would be the best to lead us through a zombie apocalypse? Why?
how to simplify -12 minus(-5)