valeryxo
valeryxo valeryxo
  • 21-05-2020
  • Mathematics
contestada

If a supermarket has eggs on sale for $1.80 per dozen. What would be the cost of each
egg?

Respuesta :

osikbro
osikbro osikbro
  • 21-05-2020

Answer:

$0.15

Step-by-step explanation:

If the ratio of price is 1.80 per a dozen eggs, then you can set up the following ratio. 1.80:12=x:1, x=1.80/12=0.15. Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Translate “the sum of x and one-half of x” into mathematical expression
Which Roman contribution to political theory was adapted by the Founding Fathers?
Pure aluminum is dropped inyo a solution of silver sulfate, aluminum replaces sulver ik the compound and pure silver sinks to the bottom of yhe cantanior
arrange in ascending ordera. cos(40), cos(80), cos(120), cos(160)b.sin(-90), sin(80), sin(-120), sin(30),c. cos(130), cos(240), cos(-30), co380s
___water was in a jug.what will come
complete the following questions using complete sentences
Write a sentence using a gerund phrase with a pronoun object.
Which common characteristic of Renaissance buildings does this image show? A. large windows B. clay brick exteriors C. wooden roof tiles D. arched doorw
A student who starts a plan to get a better grade in a course is BLANK a goal.
10 POINTS!! The Colosseum in Rome was the largest amphitheater built in the Roman Empire. The interior of the Colosseum is a perfect circle. The roof of this e