alexandrasanc20
alexandrasanc20 alexandrasanc20
  • 21-05-2020
  • Mathematics
contestada

Caden buys 3.9 pounds of grapes that cost $1.80 per pound. Which expression can be used to find the total cost of the grapes ?

Respuesta :

littletoledo
littletoledo littletoledo
  • 23-05-2020

Answer:

1.80 times 3.9

Step-by-step explanation:

to find the total cost of grapes, you need to multiply 1.80 and 3.9, which is $7.02.

Answer Link

Otras preguntas

Which is a duty of an american citizen? serving in the legislature paying taxes voting volunteering
________ occurs when one or more group members feel pressured to conform to the group's decision even if they personally disagree.
Calculate the following sums !! Look at picture. Please show how I am confused.
1. Read the following paragraph from "Like the Sun." The incense sticks burnt low. Sekhar's head throbbed with the medley of sounds that had assailed his ear-d
When a factory foreman beats elie who was he comforted by?
Solve the following system by the substitution method 0.1x + 0.8y = - 5.1 , 0.4x- 0.9y = 8.3
hypothesize one way that a diploid organism could have offspring that are 3n or 4n
Eva / leer en el sof� / cuando / el tel�fono / sonar (ring
"Calculate the number of moles of NaHCO3 that were required to neutralize the CH3COOH in the vinegar." I had to add NaHCO3 to a bowl of vinegar. It took an ave
The current state flag of Texas was originally flown when Texas was A. an independent nation. B. a Mexican state. C. a Spanish state. D. part of the