middleschool726 middleschool726
  • 22-05-2020
  • Mathematics
contestada

28 kg of bananas cost $56. How much
would 36 kg cost?

Respuesta :

ednavaleria460
ednavaleria460 ednavaleria460
  • 22-05-2020

Answer:

$72

Step-by-step explanation:

$56.00÷28=2. $36.00×2=$72.00

Hope this helps :)

Answer Link

Otras preguntas

how long is a term for a us senate
What is the slope of the line passing through the points (0, −5) and (4, 2)?
y-1=4y-2/3 y=_____ solve
what is one way Julia is different from Cornelia A. Julia thinks jewels are fun to admire B. Julia is from a noble family C. Julia believes history is important
why where the loyalists important?
What is the source of energy for an earthquake? A. heat from the asthenosphere B. the earth's magnetic field C. the building of volcanoes
how do you write number 27 ton in figures ?
Which additional words in the sentence should be capitalized? When I took a trip to france last summer, I visited paris and saw the eiffel tower. Choose all ans
Which describes an action of Caesar Augustus? A. He established an imperial government in place of the Roman Republic. B. He plunged the Roman world into a civi
Which of the following types of economies is most likely to develop new and better products? market command traditional none of the above