bakiwowowlol bakiwowowlol
  • 26-05-2020
  • Mathematics
contestada

6th grade math help me please :)

6th grade math help me please class=

Respuesta :

giligan
giligan giligan
  • 26-05-2020

Answer:

12

Step-by-step explanation:

Divide 72 by 6, the answer is 12.

Answer Link
ANCKPOP
ANCKPOP ANCKPOP
  • 26-05-2020

Answer:

C) $0.12 per ounce of yogurt

Step-by-step explanation:

"6 ounces of yogurt for $0.72"

[tex] = \frac{0.72}{6} \\ = 0.12[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Flash floods can cause vehicles to float and fill with water, trapping and drowning people. while especially dangerous at night and in deep water, even ____ inc
What is in-person customer service?
A chemical bond formed by the transfer of electrons is aan)_______ bond
A baker used 12 cup of batter to make muffins. It took 2/3 cup of batter to make 1 muffin. how many muffins did the baker make?
What are Charlie and Sophie visiting today? a palace a museum a harbor an observatory
In order to complete a reading assignment on time, Terry planned to read 90 pages per day. However, she read only 75 pages per day at first, leaving 690 pages t
A surveyor measuring the dimensions of a block of land finds that the length of the block is three times the width. If the perimeter is 160 metres, what are the
A. addition property of equality B. subtraction property of equality C. multiplication property of equality D. division property of equality
7 An outfielder throws a baseball toward the infield at an angle of 25 degrees to the horizontal. The initial velocity of the throw is 12 m/s. Find the horizont
What is 1040A also known as?