melishaydari2001 melishaydari2001
  • 24-06-2020
  • Mathematics
contestada

Three packages of pens and one box of paper cost $26. Two packages of pens and 7 boxes of paper cost $49. How much does one box of paper cost?

Respuesta :

osikbro
osikbro osikbro
  • 24-06-2020

Answer:

5 dollars

Step-by-step explanation:

Let's call the price of a package of pens n, and the cost of a box of paper r.

3n+r=26

2n+7r=49

Multiply the first equation by 7:

21n+7r=182

Subtract the second equation from the first:

19n=133

Divide both sides by 19 to isolate n:

n=7

Plug this back in to find the value of a box of paper:

3(7)+r=26

21+r=26

r=5

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Which statement is inconsistent with the concept of isotopes of the same element? a. Isotopes have the same number of protons b. Isotopes have the same atomic n
Is a starfish an arthropod ? Science is so hard! Thanks
Eric and Frank want to equally share 4/3 feet of rope. What length of rope should each friend get? Explain how to use a drawing to help solve the problem.
What is 1/5 of 15 pennies
What is foreshadowing?
write two mixed numbers that have a sum of 3
Why is technology a challenge to skills management ?How can businesses selling the same goods/services eliminate competition ?
what famous ancient greek mathematician came up with an approximate value of pi by circumscribing and inscribing circles in and around regular polygons?
Explain why spiders and ticks aren't insects
15/60 as a percentage