malkant390
malkant390 malkant390
  • 25-06-2020
  • Mathematics
contestada

please need help I will be MARKING as BRIANILIST. thank you so much. ​​

please need help I will be MARKING as BRIANILIST thank you so much class=

Respuesta :

09pqr4sT
09pqr4sT 09pqr4sT
  • 25-06-2020

Answer:

C

Step-by-step explanation:

5 lemons for $2.00

1 lemon is for 2/5=$0.40

Answer Link
Divya092
Divya092 Divya092
  • 25-06-2020

Answer:

The answer is option C) $0.40

Step-by-step explanation:

Cost of 5 lemons= $2.00

cost of 1 lemon= 2.00/5

                        = 0.40

therefore $0.40 is the unit cost of each lemon in the bag.

Hope this helped you.

Answer Link

Otras preguntas

Eva’s home is located at 72° 30’ E longitude. Sophia lives at 72° 30’ W longitude. Which student lives closer to the Prime Meridian?
Which group did not benefit from Woodrow Wilson's progressive policies?
PLEASE HELP!!! 1) Write the equation of the line that passes through points (3,6) and (5,18) using function notation. f(x)=2x+12 f(x)=6x-12 y=2x+12 y=6x-12 2) C
Tony has 9buckets Gina has 5 buckets how many fewer buckets does Gina have than Tony ? Help me please thanks
Determine whether the figure is a right triangle. A right triangle contains a 90 degree angle. Justify you answer using slopes
What is the factors of 16
About how much higher is 14,494 than 8,749 round to the nearest thousand
Argumentare că textul "Popa Tanda" este o nuvelă. Vă rog
Write an essay about: A current or future technological innovation. Only 3 parts: Introduction, body and conclusion.
A marble factory produces marbles that weigh 10 grams apiece. The standard deviation of the weight of a bag of 100 marbles is 20 grams. You buy a bag of 100 mar