khuerta0037
khuerta0037 khuerta0037
  • 25-06-2020
  • Mathematics
contestada

Find an equivalent rate. 16 pounds for $40.00 1 for $1.50 1 for $2.50 1 for $5.50 1 for 6.50

Respuesta :

osikbro
osikbro osikbro
  • 25-06-2020

Answer:

1 for $2.50

Step-by-step explanation:

[tex]16:40= \\\\\dfrac{16}{16}:\dfrac{40}{16}= \\\\1:2.5[/tex]

Therefore the unit rate is 1 pound for $2.50. Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

100 POINTS!! WILL GIVE THANKS AND BRAINLIEST what is/are the function(s) graphed in the photo provided?
d at ( − 6 , − 3 ) (−6,−3) on the coordinate plane. Point K K is reflected over the y y-axis
can someone help me please
Give the procedure for separating crude oil into its constituents​
Which two of the following have the same value as 18 ones and 302 thousandths?
if point k is the midpoint of segment HJ, HK=(3x-10) units, and HJ=(4x+19) units, then, x=__ HK=__ HJ=__ KJ=__
Which political figure understood that democratic government must be responsive to the will of the people and once claimed, our government rests on public opini
The density of a certain material is such that it weighs 5 ounces per fluid ounce of volume. Express this density in pounds per liter. Round your answer to the
Most people are very familiar with aảiplane
Match each LEVEL to its MEANING. (Use your notes & textbook) 1. Atom/Molecule 2. Organ 3. Population. 4. Biome B5. Cell 6. Organelle 7. Community 8. Ecosyst