rodriguemarlene
rodriguemarlene rodriguemarlene
  • 22-07-2020
  • Mathematics
contestada

Rita purchased two loaves of wheat bread. Each loaf was $1.89. How much
money did Rita spend in all? Do not include $ in your answer.

Respuesta :

DatGuy323
DatGuy323 DatGuy323
  • 22-07-2020

Answer: 3.78

Step-by-step explanation:

Because she bought 2 $1.89 loaves, she spent 2 * 1.89, or 3.78 dollars.

Hope it helps <3

Answer Link
Аноним Аноним
  • 22-07-2020

Answer:

3.87

Step-by-step explanation:

This is because you have to multiply the number of 1.89 by 2. This is equal to 3.87.

Given:

Price of one bread = 1.89

Unknown:

Total money used = ?

So,

1.89 * 2 = 3.87

or

1.89 + 1.89 = 3.87

Total money used is 3.87.

Hope this helped,

Kavitha

Answer Link

Otras preguntas

Hi! OMG PLZ HELP! I need to write a 3-5 minute summary that is on the book Tom Sawyer (By Mark Twain). I AM GIVING 34 POINTS! NO COPY AND PASTE!! Plz include:
Julie wants to buy a car and is deciding how she should invest her money. To best meet her needs, she should
how to make friends at highschool?
How can assumptions limit your perception of the world in a detrimental way
(5)Mean of given data 2,3,4 will be​
2] Calculate the percentage of the element forming sugar glucose C6H1206[C=12, H=1, 0=16]​
Which of the following is the best example of chemical weathering? a Limestone rocks dissolving in water b Plant roots growing through concrete and cracking
Joanna bought a gallon container of milk at the store what is the volume of the container in cups
What is the value of x in the equation 1.5(x + 4) – 3 = 4.5(x – 2)?
help me with this homework