supersoup687
supersoup687 supersoup687
  • 25-08-2020
  • Mathematics
contestada

Explain how to find the price of 4 pounds of peaches given that 6 pounds of peaches is $5.99

Respuesta :

qwerty8364
qwerty8364 qwerty8364
  • 25-08-2020

Answer:

$3.99

Step-by-step explanation:

If 6 pounds is $5.99

We can round that to $6

Meaning $1 per Pound. Now since 4 pounds times $1 per pounds equals $4. Turn that down one cent. You get $3.99

Please give brainliest. Thanks

Answer Link

Otras preguntas

if the earth were twice as massive as it is now, then the gravitational force between it and the sun would be?
unlike a one-dimensional array, you cannot provide an initialization list for a two-dimensional array. question 38 options: true false
What is four factors that may affect the demand for a pair of sneakers? ​
I need to find the formula of 3,5,7,9
2. Which table shows a relationship that is not a function? A. Input -1 0 -1 -2 Output 2 4 2 0 Explain your thinking. Input 1 3 1 3 B. Output 2 4 6 8 Input 2 4
a student is asked to make 100 ml of 0.196 m kcl solution. how many ml of 0.585 m kcl is needed to make the 0.196 m kcl solution?
How did the emergence of medieval feudalism in europe influence the christian church?.
sold the Louisiana Territory to Jefferson. A. The King of England B. Napoleon C. The' King of France D. The Governor of Louisiana
The locations of all your hand and foot controls are the same, regardless of the vehicle you may be driving. True / False
customers should not expect a company to keep their information confidential true or false