lglifesgood300 lglifesgood300
  • 22-09-2020
  • Mathematics
contestada

Watermelon is on sale for $4 per pound. How much would 5 pounds cost? ​

Respuesta :

Memet6666
Memet6666 Memet6666
  • 22-09-2020

Answer:

20 Dollars

Step-by-step explanation:

4 dollars x 5 dollars = 20 Dollars

hope this helps

Answer Link
nolanloc nolanloc
  • 22-09-2020

Answer:

A five pound watermelon would cost twenty dollars.

Step-by-step explanation: This is multiplication. If you do not understand multiplication it is just like counting 4 five times. So it would be 4,8,12,16,20 and then 20$ is your answer

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following shows social and economic effects of WW2 in America
A toyota prius can go from 0 m/s to 30 m/s in 15 s. What is its acceleration? Select one: 2 m/s2 15 m/s2 30 m/s2 450 m/s2
NEED HELP ASAP Let u = ⟨9, –2⟩, v = ⟨–4, 3⟩, and w = ⟨5, 1⟩. Kelcy incorrectly determined 3u – 5(v + w) to be ⟨32, –26⟩. Review her steps as shown. 3u – 5(v + w
Question 3: True or false?
ALGEBRA PLEASE HELP Jackson's meal costs $15.40. How much money should he leave for a 15% tip?
Which detail from the text best provides evidence about how the north Korean government spreads its ideology?
A lot is 25 m wide and 120 m long. How many metres must be added to both the length and the width to increase the area by 750 square metres?
A girl is riding her bike at a speed of 12 m/s. She weighs 55 kg and her bike weighs 22 kg. What is the KE of the girl and her bike?
What book is Catching Fire?
calcium carbonate solution it forms what​