Thatweebotho
Thatweebotho Thatweebotho
  • 22-09-2020
  • Mathematics
contestada

Samantha spent $22.50 on 9 gallons of gas. What was the price per gallon?

Respuesta :

Ashley0716 Ashley0716
  • 22-09-2020
2.50 is how each gallon cost because if you multiply 2.50 times the amount of gallons (9) it’s 22.50 in total
Answer Link

Otras preguntas

The Onondaga Tribe made up for their lack of written language with a strong ________________. a. military force c. agricultural tradition b. oral tradition d. m
Which of the following stopped President William McKinley from trust-busting in his second term in office? A: He resigned from office after a scandal B: He was
what is 6 and 2/8 subtracted by 5 and 3/8
Use the graph to state the solution for the system. x – y = 4 (line a) x + y = 4 (line b) A. (–4, 0) B. (0, 4) C. (4, 0) D. (0, –4)
how did satellite states change the lives of people living in post ww2 Europe
What is the prefix for not polite
why was the river nile so important to the ancient egyptians?
Can a triangle have 2 right angles ? Explain.
Against what backdrop did the rise of ideologies of capitalism, socialism and communism clash? the Reformation the Industrial Revolution the Age of Exploration
how did Carter's status as a Washington "outsider" help him win the presidency? how did it end up hurting him as a president?