OfficalTodorokiShoto
OfficalTodorokiShoto OfficalTodorokiShoto
  • 22-09-2020
  • Mathematics
contestada

Oranges cost $0.35 per pound and bananas cost $1.41 per
pound. Sally bought 2.5 pounds of oranges and 3.4 pounds of
bananas. How much did she pay for the oranges and bananas at
the register?

Respuesta :

LivyRoss
LivyRoss LivyRoss
  • 22-09-2020
She paid $5.669. Rounded to the nearest hundredth, $5.67. Rounded to the nearest whole number, $6.
Answer Link

Otras preguntas

(a) Using line e as the transversal, name one pair of alternate interior angles that are congruent and one pair of alternate interior angles that are not congru
What is the initial value of the function represented by the graph? Options: 0 4 6 7
Which sentence is punctuated correctly? a. That is my favorite book, the exchange student told her hosts. b. "Have you been to the carnival yet? my mother asked
What were three main causes of the need to reform the Church?
Which best explains why the Supreme Court’s decision in Plessy v. Ferguson was unconstitutional?
Ashoka’s commitment to the happiness and welfare of all his people conflicts directly with which aspect of Indian society
A recipe requires 3/4 cup of nuts for 1 cake. Write the maximum number of cakes that can be made using 7 1/2 cups of nuts
What is one of the goals of the Healthy People 2020 initiative? A. To improve peoples’ health and quality of life B. To increase production of dairy milk throu
What great deed did King Arthur achieve as he lived his life? What was his greatest legacy?
 Write a two-paragraph essay on whether church leaders should be political rulers.