vivianna01vivi vivianna01vivi
  • 23-09-2020
  • Health
contestada


1. Why do you think that it costs 20% more to feed one person alone than one person in a family?

Respuesta :

kddinnan91 kddinnan91
  • 23-09-2020
because the one person is not going to be sharing anything so they will buy more thinking they are going to eat more
Answer Link
brianna3760 brianna3760
  • 23-09-2020
because sometimes if you buy things in bulk it’s cheaper. you can also make bigger meals and share amongst a lot of people
Answer Link

Otras preguntas

who developed a process of heating food to kill the germs that spoil it?
How are mole and dozen similar?
What does 40 divided by 1+3-(3x7)+7-5 equal?
An apple weighs at 1N. the net force on the apple when it is in free fall is? a. 0N b. 0.1N c. 1N d. 10N e. none of the above
Would the phenomenon of parallax affect the precision of a measurement?
what two observations can be made about the relationship between weather and air pressure? first answer get branliest answer!
If placed in a hypertonic solution, a plant cell will?
Which quantity is measured as electrical power? the time rate of energy transfer the net amount of energy transferred into a circuit the number of charges fl
What does tho map tell you about Muhammad's followers? Please help!
Which literary device is the main message conveyed to the reader through the plot of a text? plot climax theme symbolism