7mood900
7mood900 7mood900
  • 24-09-2020
  • Mathematics
contestada

A 6-pound bag of wheat costs $4.86 at the store. How much would 1 pound cost?

Respuesta :

JayV2005
JayV2005 JayV2005
  • 24-09-2020

Answer: $1.23

Step-by-step explanation: to find the cost of one pound we need to divide 6 pounds by how much it costs so, 6 ÷ 4.86= 1.23.

Answer Link

Otras preguntas

Please answer this. As soon as possible!
What is the area of this? Please help
I need help to answer/ solve this What is the first step for solving this system of equations using the SUBSTITUTION method? x - 2y = 8 x = 5 - y
How many different pairs of 2-digit numbers multiply to give a 3-digit number with all digits the same? (A) 5 (B) 6 (C) 7 (D) 8 (E)S​
how does western growth impact Native American
Find the following integrals
Hello! i am a bit stumped on this question, it is on angles. have a good day!
What is one of the four freedoms that Roosevelt identifies in his Four Freedoms speech? • A. Freedom to bear arms • B. Freedom from tyranny • C. Freedom from wa
1. In your opinion, what is the most important or interesting thing that this object tells us about the ancient Mesopotamians and their world view?
state the structure of federal system of government in nepal​