jalynnrobinson61 jalynnrobinson61
  • 24-09-2020
  • Mathematics
contestada

A five-pound bag of flour costs $2.90 and holds 10 cups. How much will
it cost for two-and-one-quarter cups of flour?

Respuesta :

mrjellysquid
mrjellysquid mrjellysquid
  • 26-09-2020

Answer:

65 cents

Step-by-step explanation:

divide 10 by 2.25 to get the factor. Next divide 2.9 by that to get your answer. 10/2.25 = 4 4/9. 2.9/ 4 4/9 = 0.6525 --> 0.65

Answer Link

Otras preguntas

Corey and Nicole spent $17.00, including sales tax ,on 2 sandwiches and 3 slices of pizza.the sandwiches cost $5.25 each and the total sales tax was $0.92. how
1 + 2k = 5k + 7 I got k=2 don't know if it's the right answer ?
Natural gas _____. is mostly methane. is a renewable resource. releases nitrogen oxide when burned. produces 75 percent of the world's electricity.
The Waist to Hip Ratio (WHR) is a ratio, commonly expressed as a decimal that has been shown to be a good predictor of possible cardiovascular problems in both
How many times does 36 go into 1
Ingredients on food labels should be listed in order of ____________. A. highest concentration to lowest concentration B. carbohydrates, fats, and proteins C.
Ratiocination can help you revise your work by getting you to _____.
M=y2-y1/X2-x1 solve y2
solve the equation h/9=7
Marianne wants to build a walkway around her rectangular garden. The width of her garden is one-third the length. The perimeter of Marianne’s garden is 40 feet