MariaAguirreRuilova MariaAguirreRuilova
  • 24-09-2020
  • Mathematics
contestada

a 5 gallon bucket of paint for 97.45 of a 1 gallon bucket of paint for 21.95

Respuesta :

madison673
madison673 madison673
  • 24-09-2020

Answer:

The five gallons is cheaper since 97.45 divided by 5 is equal to 19.49.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

what is 7 14/15 as an improper fraction
Besty has N quarters.You can use the expression 0.25N to find the total value of her coins in dollars.What is the value of 18 coins?
Write a real world problem for the two step equation 8b+6=38
The information for two pay as you go cell phone companies is given On call 3.5 hours :$10 1/2hour:1.25 What is the unit rate in dollars per hour for each com
what is 7/8 in a whole number
(1/6)^×=216 solve for x
A example sentence of asyndeton?
the nile delta is called
World War I was primarily sparked by which man’s assassination?
PLEASE HELP ME Hawaii was surrendered to the U.S. after a _________.