nyiahdadon nyiahdadon
  • 25-09-2020
  • Mathematics
contestada

Walmart is selling 3 lemons for $1.20.how many does one lemon cost?

Respuesta :

Estellia
Estellia Estellia
  • 25-09-2020

Answer:

$0.40

Step-by-step explanation:

Price of 3 lemons = $1.20

Price of 1 lemon = $1.20 [tex]\div[/tex] 3 = $0.40

Answer Link
sammyolaf sammyolaf
  • 25-09-2020
$0.40
Reasons : 120/3=40
Answer Link

Otras preguntas

1) What are the are the prime factors of 64
Are double and triple contractions actually grammatically correct?
write an application of computer in robotics?​
Cindy smart traveled at the average rate of 52mph on her trip to visit a friend. HOw many kilometers per hour was she traveling ? Find the answer to the nearest
Locate the complete gerund or infinitive phrase and identify its use. Her motive was to keep peace in the family. Verbal Phrase: Use:
write a letter to your friend describing how man is important then women​
Who is the poet addressing his poem to? Describe the person.
A toy rocket is launched from a platform that is 48 feet high. The rocket’s height above the ground is modeled by h = -16t 2+ 32t + 48. a. Find the maximum heig
What do the Teen Detectives find in the pyramid?
can someone do the rest of this for me i missed school the day we did it