MariaAguirreRuilova MariaAguirreRuilova
  • 25-09-2020
  • Mathematics
contestada

3.79 for 4 avoacado how much is one

who ever answers it gets to be the briliets

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 25-09-2020

So, here we know that for 4 avocados it costs $3.79.

First, lets round 3.79 to the nearest whole because even if we don't it will be the same rounded.

We now have $4.00.

What we do now is we look at the rounded cost and the amount of avocados.

So, for 1 avocado it cost 1 dollar.

If we were to do it without rounding it to the nearest whole we would have $1.05.

Please mark me brainliest i only need 2 more!  

Answer Link

Otras preguntas

Sara is putting away a pile of 36crayons she can pack them in boxes of10crayons or as single crayons .what are the different ways Sara can pack the crayons?
If something in a store costs $45, and the markup is 35%, what is the selling price?
what is the answer to 3p-5>2p+p-7
If you were president in 1796, what three steps would you take to protect the United States from its more powerful neighbors?
what is the lithosphere made out of?
Doing monomials. How do you do this one?
If (-3, y) lies on the graph of y = (1/2)x, then y =
How can you find the net force if two forces act in opposite direction?
What are the prime numbers of numbers 1-49?
what is the answer to 3p-5>2p+p-7