agro9sig2lorcymaconl
agro9sig2lorcymaconl agro9sig2lorcymaconl
  • 25-09-2016
  • Mathematics
contestada

if 4 liters of motor oil cost $3.88, what is the price for 1 liter?

Respuesta :

Lavous Lavous
  • 25-09-2016
The price of 1 liter motor oil is $0.97
Answer Link
SuperLegend
SuperLegend SuperLegend
  • 25-09-2016
To find this answer, all you would need to do is divide 3.88 by 4. This will give you the answer 0.97. This means that 0.97 is the cost per liter(1).
Answer Link

Otras preguntas

what does it mean when you say i love you
What is one way the federal government does not help stabilize the economy? A. The federal government provides jobs. B. The federal government promotes steady g
A line segment contains the points (4,8) and(2,-4). what is the slope of a line segment perpendicular to the given lin segment?
10 students in a cooking club want to attend a cook off. The ticket price is $25 for each student, and the tramsportation for everyone will cost $80.To pay for
does this graph represent a function? why or why not?
A pole has a shadow that is 15 feet long.Mary is 4 feet tall and her shadow is 10 feet tall.how tall is the pole? ☹ASAPPLEASE HELP!ANYONE H
What is the purpose of an election carrier
Africa was covered by glaciers during the Pleistocene ice age.Is right?
Use the table below to answer this question: x y −3 −3 0 3 1 5 Find the average rate of change for the given function from x = −3 to x = 1. 2 −3 −1
Which equations have infinitely many solutions?