alexa9337
alexa9337 alexa9337
  • 21-10-2020
  • Mathematics
contestada

what if 8 crayons cost $11.50 what would one crayon cost lol.

Respuesta :

evanc7515
evanc7515 evanc7515
  • 21-10-2020

Answer:

$1.44

Step-by-step explanation:

Simply divide 11.5 by 8

8 goes into 11 1 time with 3 left over.

8 goes into 35 4 times with 3 left over.

8 goes into 30 3 times with 6 left over.

8 goes into 60 7 times with 4 left over.

8 goes into 40 5 times.

1.4375

Answer $1.44 a Crayon

Answer Link

Otras preguntas

Light is described as a wave and sometimes as a particle. What evidence supports the wave nature of light? (A couple sentences will do)
What term did the Mayflower Compact use to describe the colonists? Pilgrim civic body political civil body civil body politic body of Puritan governors
The ____ of a position-time graph represents an object’s velocity.
I need both of them help me pleasee
Given that D is equidistant to G and F, find GED A. 38 B. 40 C. 41 D. 45
How did many western settlers get their land?
How would you make the word paper plural? a) El papeles b) los papel c) los papeles d) las papeles
Balanced forces acting on an object never change the object's
Which of the following would not increase the rate of most reactions? A. Removing an inhibitor B. Lowering the concentration of the reactants C.
Find the diameter of circle N if PQ = 14 and PR is congruent to RQ. NR is 5. Round the answer to the tenths place.