smileyhelena1020 smileyhelena1020
  • 21-10-2020
  • Mathematics
contestada

For field trip the school bought 47 sandwiches for $4.60 each and 39 bags of chips for $1.25 each how much was spent on sandwiches

Respuesta :

redged
redged redged
  • 21-10-2020

Answer: 216.2 + 48.75 = 264.95

Step-by-step explanation:

Multiply the amount of sandwiches by the cost.

47 * 4.60 = 216.2

Multiply the amount of chips by the cost.

39 * 1.25 = 48.75

Add them the totals together.

216.2 + 48.75 = 264.95

Answer Link

Otras preguntas

FIND VALUE A) tan 30° + cot 30° + sin 60°​
Need some help was out of school today
Which expression is equal to this expression, according to the associative property? 5+(3-1)
please help me with my math!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Henry's Earnings During the summer, Henry earned $5 per hour babysitting and per hour mowing lawns. Henry babysat a total of 48 hours. He earned a total of $308
Question 1: (answer in place of item 16)Apple juice has a pH of around 3 and lemon juice has a pH near 2. If you were trying to neutralize the acid of these fru
1. Professor Llama believes that watching cooking shows on television increases a person's cooking ability. Design the research method that would be used to tes
Although abels manufacturing has facilities in several​ countries, management decisions that have​ company-wide implications are made within the home country. A
determine the monthly payment for a car that cost $42,100 if you put $4000 down and traded in a car for $6500 on a 5 year loan with 4.5% interest rate
a²b-b² if a = 3 and b = -4this was to my last promt sorry ​