Jaden082007 Jaden082007
  • 21-10-2020
  • Mathematics
contestada

seven apples cost five dollars. How many apples can I buy for $8?

Respuesta :

hidden06
hidden06 hidden06
  • 21-10-2020

Answer:

11 apples

Step-by-step explanation:

7/5=1.4

1.4x8=11.2

11.2 rounded to 11

Answer Link

Otras preguntas

The charges on a monthly water bill came to $0.86 per cubic meter of water used, plus a service charge of $4.49. Last month Jeremy's water bill came to $69.85,
What are Some Euphemisms for Being Crazy?
116 is 145% of what number
How to you graph a linear equation when all they say is y=4 what to do
Find geometric mean between 3 and 6
Solving equations... 4+3x=5 What is X?
If my final exam is worth 30% and my class average is 80, what do I need to get to pass the exam?
how do I make h the subject of this formula please?t = gh / 10
do you think love is not a universal
If my final exam is worth 30% and my class average is 80, what do I need to get to pass the exam?