aprice12
aprice12 aprice12
  • 21-10-2020
  • Mathematics
contestada

sara wong spent $15 on three fancy pens.how much did each pen cost

Respuesta :

DanyBoiii
DanyBoiii DanyBoiii
  • 21-10-2020

Answer:

$5

Step-by-step explanation:

3 pens=$15

3x=15

3x÷3=x 15÷3=5

1 pen is $5

Answer Link

Otras preguntas

Identify four theories that attempt to explain the origin of the state.
how do answer it in a complete sentence
Does mandatory mean inclined to correct or able to correct
Zoe has a collection of 78 movies.Each one cost $29.99. How much did zoe spend on all her movies? I need to see work for this and thank you
What sturcture protects the genetic material from the rest of the eukaryotic cell?
There’s only one granola bar left out of the pan of 10 bars if Will and Rachel decide to split the last granola bar what fraction of the entire pan of granola b
Need Help !!!!!!!! Number 16
LM has the end points (-2, -4) and (4, -6) what are the coordinates for the midpoint of the LM
Positive integers less than 100 have at least one digit that is a 9?
Identify three ways that teens who drink put themselves at risks for physical harm.