hexagang hexagang
  • 21-10-2020
  • Mathematics
contestada

Caleb's science club is making candles for a fundraiser. They ordered 12 pounds of beeswax
for $92.52. How much did the beeswax cost per pound?

Respuesta :

haylee2705
haylee2705 haylee2705
  • 21-10-2020

Answer:

7.71$

Step-by-step explanation:

12 pounds = 92.52$

price/12 pounds {divided by} 12 = price/pound

92.52$ {divided by} 12 = 7.71$

Answer Link
rudainahkassim2007
rudainahkassim2007 rudainahkassim2007
  • 24-03-2021

Answer: 7.71

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What important change happened during Andrew Jackson's presidency
what were the goals of the farmers alliance
50 POINTS!!!!!! 2. What would make Mars a challenging place for humans to live? How may Mars have been different in the past?
12 gallons of water fill a tank to 3/4 capacity, what is the capacity of the tank
Slow twitch muscle fibers have a high resistance to fatigue true or false
if 3 times a number minus 2 equales 13, what is the number
How did major strikes prevent large industrial unions from maintaining power and influence
As a result of ________________________between 10 million and 16 million Africans were forcibly brought to the Americas.
what is 3 divided by blank equal 36
how would life have been different in the 1800s if the steam locomotive had not been invented