mymadison2005
mymadison2005 mymadison2005
  • 21-10-2020
  • Mathematics
contestada

Ben bought 12 pounds of apples for $6?use the ratio table to find cost of buying 3 pounds of apples

Respuesta :

whatapro
whatapro whatapro
  • 22-10-2020

Answer:$1.50

Step-by-step explanation:3:1.5 is equivalent to 12:6 this is because if you multiply 3 times 4 is 12 and 1.5 times 4 is 6.

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is NOT correct regarding checks and balances? The Supreme Court can declare acts of Congress unconstitutional The President can make trea
24-25 plz I’ll mark as brainlest
Literature in their notebook they investigate in English the meaning and pronunciation of: ubique, architect, family tree, generation, mild, vanished, mound, ci
Kayli and Beth measured the length of a necklace. They wrote equivalent measurements. Which are the measurements they wrote? 28.5 cm & 28.50 cm 28.5 cm &
Rewrite the equation so that it does not have fractions 5+2/9x=2/3
There are 20 cars in Thomas's toy car collection. Four-Fifths of the cars are blue. How many blue cars does he have?
when atoms or muleculse are not bonded how is that communicated in the code????
What is the sample space for the event of spinning two spinners of 3 equal sections, numbered 1, 2, 3? 1-1 2-1 3-1 1-2 2-2 3-2 1-3 2-3 3-3 1-1 2-1 3-1 1-2 2-2 3
who was the person who invented peanuts A. Thomas Edison B. Henry Ford C. George Washington Carver D. Benjamin Franklin first person to answer it fight gets bra
What did French philosopher Jean-Jacques Rousseau argue?