amyrobles124
amyrobles124 amyrobles124
  • 22-10-2020
  • Mathematics
contestada

A ratio is a comparison of ____ numbers or measurements

Respuesta :

jimenavalverde03
jimenavalverde03 jimenavalverde03
  • 22-10-2020

Answer:

the answer is: "a ratio is a comparison of two numbers or measurements

Answer Link

Otras preguntas

At another school they sell a different brand of gift wrap which costs $2 per package and cards for $5 per package. Your friends class sells 220 packages and ea
How did ironclads change warfare? (Civil War)
A car cruises at a constant rate of 50 miles per hour. How much time will it take to go 600 miles?
Help please! Which term means to do away with something? A. temperance B. abolition C. labor boycott D. civil disobedience
Ms. Davenport bought a dozen packages of spaghetti sauce mix priced at 3 packages for $1.29. What is the price of one package of spaghetti sauce mix?
Read the excerpt from Poe s "The Fall of the House of Usher." I had so worked upon my imagination as really to believe that about the whole mansion and domain t
a sports car is advertised to be able to reach 60 mph in 5 seconds flat, corner at 0.85 g , and stop from 70 mph in only 168 feet. T/F
The two members of the election board are selected by: county supervisors the voters the governor the district election board
Which factor most influenced the construction of the semi permanent settlements during the Neolithic.
The triangle in the diagram represents a mold that Anna uses to shape dough before baking. Anna also has a circular mold whose rim just fits inside the rim of