lowkeyhawa lowkeyhawa
  • 22-10-2020
  • Mathematics
contestada

3) Ice cream is on sale at the store. It costs $3.00 for 2
cups of ice cream
How much does it cost for 1 cup of ich cream?
(the unit rate)

Respuesta :

nicole32406 nicole32406
  • 22-10-2020

Answer:

$1.50

Step-by-step explanation:

$3.00/2=$1.50 per cup

Answer Link

Otras preguntas

In eukaryotic cells, chromosomes are composed of both dna and proteins. true or false?
Find the domain of the function. p(x)=|x+10|
Which of these actions increased tension between the united states and great britain in 1807?
Which is not a function of the respiratory system? multiple choice sound reception gas exchange olfaction gas conditioning?
The mcdougals use harsh discipline on their children and demand unquestioning obedience. psychologists are likely to characterize the mcdougals as ________ pare
Jaden has translated a passage of a text so that he can fully understand it. what should he do next?
helppppppppppppppppppppppppppppppp
The three stages of moral development identified by kohlberg are ____.
a garden table and a bench cost 806 combined. The garden table costs 44 less than the bench What is the cost of the bench?
Describe the obstacles that women in the 1600s and 1700s faced in being accepted