fxggy fxggy
  • 22-10-2020
  • Mathematics
contestada

Juan bought 27 pounds of sugar for $11.
How many pounds of sugar did he get per dollar?

Respuesta :

shannongarcia867
shannongarcia867 shannongarcia867
  • 22-10-2020

Answer:

2.45

Step-by-step explanation:

If you want to find how many pounds per dollar, you divide the pounds by dollars.

27/11=2.45

So he got 2.45 pounds of sugar per dollar.

Answer Link

Otras preguntas

help and pls explain :)) is appreciate it
A farmer is given $100 to buy 100 farm animals a cow cost $1.00 a sheep cost $.50 and a horse cost $1.00 how can the farm spend the money without going over
A second prism has dimensions that are of the dimensions of the prism in the example. Kathy says that the volume of the smaller prism is of the volume of the pr
simplify 3 square root of 4/ 3 square root of 5
What is the solution set of the equation (x+9)(x+4)=0
You shuffle a deck of 26 cards represent the letters of the alphabet you randomly select a card from the deck what is the theoretical probability that the card
Please Help! image below
What ALWAYS occurs simultaneously with reduction?
What is the altitude of southern california
Solve the equation for x, |x|=3.8