royadelshad0132 royadelshad0132
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

$32 saved in 4 weeks. How much do you save in 1 week?

Respuesta :

haleymantel
haleymantel haleymantel
  • 23-10-2020

Answer:

$8 in 1 week mmmmmmmmmmmmnnnn

Answer Link
Genius0843
Genius0843 Genius0843
  • 23-10-2020

Answer:

$8

Step-by-step explanation:

If you save 32 dollars in 4 weeks, you want to divide it by 4 to get amount of dollars per week. 32 dollars/ 4 weeks = 8 dollars/ 1 week. If you have a question that asks how much will you save in, for example 9 weeks, just multiply 8 by 9, and get 72 dollars saved in 9 weeks.

Answer Link

Otras preguntas

compute the simplified numerial valure of the expression (4042+4040+4038...+6+4+2)-
Total cost of a 160 acre claim was ?
Determine the following probability, Meeting at least one left-handed person in nine random encounters on campus when the incidence rate is 12% (12 in 100 peopl
write a short note on tipu sultan
JoJo paid $6 for 3/5 pounds of cheddar cheese. She wants to know the price of 2 pounds of the cheese. What is the price per pound? I'm sorry, I'm so bad at math
what movie should i watch on netflix (im a tween and allowed to watch gore)​
Question 4 Each individual bundle of muscle cells is called a
A special is going on at the movies. You pay a flat fee $10 to watch movies all day and then $3
Question 15. She probably buys this house next week. A. She may buy this house next week B. She must buy this house next week C. She should buy next house next
Please provide correct answers!