CharisMyers25
CharisMyers25 CharisMyers25
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

Jason bought a soft drink for 3 dollars and 9 candy bars. He spent a total of 21 dollars. How much did each candy bar cost

Respuesta :

Clarky12 Clarky12
  • 23-10-2020
$2


......................
Answer Link
ellomesarah
ellomesarah ellomesarah
  • 23-10-2020
2$ because 21-3 is 18 and 18 divided by 9 is 2
Answer Link

Otras preguntas

What is x to the third power times x to the negative third power?
Who used experiments and scientific tools to study matter?
Select the sentence showing the proper punctuation for joining independent clauses. Today is a beautiful day; the sun is shining. Today is a beautiful day, the
Was the Japanese attack on Pearl harbor a success or failure from the Japanese point of view?
please help me on problem 1 of poetry. Today was just the very worst, I should have known it from the first; I tossed and turned and had bad dreams, then couldn
How did japan react to imperialism?
Harold spent 3/4 hour milked 3 groups of cows. If he spent an equal amount of time on each group of cows, what fraction of an hour milking each group?
What is the difference between the denotative and connotative meaning of a word?
Solve the following system by graphing 3x-y=5 X+2y=-3
draw lines to show much each person gets. write the answer. 4 friends share 3 Orange equally