teralynterry6
teralynterry6 teralynterry6
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

At the grocery store,mrs.knight bought 4 pounds of apples for $2 per pound and 2 heads of lettuce for $1 each. She had a coupon for $3 off the price of the apples. After her purchase,what was the change in the amount of money that mrs.knight had?

Respuesta :

beatriz152020
beatriz152020 beatriz152020
  • 23-10-2020
4 pounds - 2 per pound =8
2 head of lettuce- 1 each =2
8-3=5
5+2=7
Answer Link

Otras preguntas

Write 2.5kg : 1500g as a ratio in its simplest form
Find the gradient of the line segment between the points (4,-6) and (-6,-16).
What was the reason for a push for more railroads though Indian Territory in the 1800's?
How many U.S Troops was there at the battle of Little Bighorn
Please help WILL GIVE BRAINLIEST! find the missing triangle measurements
in which country has involved in world war​
Point A lies on the circle and has an X-coordinate of 1. Which is the correct calculation of the y-coordinate of point A? 3 O 0-0)2 + (1 - W2 = 2 CY A O V10- 1)
1.) 4x+9=25 2.) 5x+12=62 3.) 6x-20=22 4.) 2x+9=21 5.)4x-25=11 6.) 9x-40=5 7.) 8x+13=45 8.) 10x+35=85 9.) 3x-7=20
how much does the government take out of your paycheck
Please help with an act geo practice!! Please explain why I need help