cn448 cn448
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

3 candy bars cost $ 8.34. At this rate, how much do 2 candy bars cost?

Respuesta :

noIDEnoentry
noIDEnoentry noIDEnoentry
  • 23-10-2020

Answer:

$5.56

Step-by-step explanation:

I simply divide the total cost of 3 candy bars (8.34) by 3 to get the cost of each candy then multiply it with 2

Answer Link
Аноним Аноним
  • 23-10-2020
  • Answer:

$ 5.56

  • Step-by-step explanation:

Hi there !

3 candy _______ $8.34

2 candy _______ $ x

x = 2×8.34/3 = 16.68/3 = $ 5.56

Good luck !

Answer Link

Otras preguntas

Find the range of the possible lengths for the third side of a triangle with two sides of the given lengths 6 and 8
The system that recognizes foreign molecules and acts to immobilize, neutralize or destroy them is the
5 types of food you should eat daily for a healthy diet
Please help me with a Calc AB multiple choice. Happy holidays
"all this is related by americo, who adds that they returned to spain and arrived at cadiz with 222 indian captives, where they were, according to him, very joy
is light therapy an affective treatment for someone with a mental illness
Which of the following is the best example of a Gothic tale?
what did smoot-hawley tariff of 1930 do?
What is the solution of the equation? 4(y + 2) =32
Drey makes $10 an hour plus $15 an hour for every hour of overtime. Overtime hours are any hours more than 40 hours for the week. Part A: Create an equation tha