trelesane17 trelesane17
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

3 ice cream cones cost $8.25. At this rate, how much do 2 ice cream cones cost

Respuesta :

lovingpaige
lovingpaige lovingpaige
  • 23-10-2020

Answer:

2 cones cost $5.50

Step-by-step explanation:

to find the price of one cone take 8.25 and divide by 3 to get 2.75. and to find the price of 2 take 2.75 and multiply by 2 to get 5.50.

Please mark brainliest, that would really help me to level up, thanks

Answer Link

Otras preguntas

Imagine that you are managing a small firm and thinking about entering the market of a monopolist. the monopolist is currently charging a high price, and you ha
What does it mean to say that the confidence interval methods for the mean are robust against departures from​ normality? choose the correct answer below. a. th
JK, KL, and LJ are all tangent to circle O. JA = 9, AL= 10, and CK= 14. What is the perimeter of triangle JKL?
James Ussher used _____ to determine the Earth's age to be about 5,000 years old. the fossil record the Bible radiation DNA analysis
The equation of a line in slope intercept form is y=mx + b where m is the x intercept
Cardiorespiratory fitness is important to lifetime fitness because a healthy heart 1 keeps oxygen levels low throughout the body 2 reduces the risk of many dise
the easiest way for people to stop smoking is to quit “cold turkey” true or false?
Given x+y-3=0 is a straight line which intersects the curve x²+y²-xy=21 at two different point. Find the coordinates of the points.
find the interval where the f(x)=4-5x increase and decrease
i need help i been stuck for hours