kaci3pr3tty kaci3pr3tty
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

A shopper bought the following items at the farmer's market: 6 ears of corn for $1.80. What was the cost per ear?​

Respuesta :

BibiG BibiG
  • 23-10-2020

Answer:

.30 cents.

Step-by-step explanation:

1.80/6 = .3. You divide the total cost by the object to get the cost per object. Hope this helps!

Answer Link
kfireskull1
kfireskull1 kfireskull1
  • 23-10-2020

Answer:

30 cents

Step-by-step explanation:

Let x be the cost of an ear of corn

6x=1.80

x=0.30

Answer Link

Otras preguntas

CONSTRUCTION RAYS!!! 60 POINTS! The image of the candle is shown on the right. Between the candle and the image is a lens. Draw out the following assignments: -
a socialist state is when who does what? the bourgeoisie takes advantage of the proletariat b rasputin leads the romanovs in seances the proletariat controls
if a cyclist complete 4800meter on a circular path by 6 rotation find the diameter​
in an office building 78 offices are currently rented. this represents 40% of the total units. how many offices are there in the building9​
The term “categorical” means without exception. True False
método simplex z=50x+80y restricciones 6x+3y menor o igual a 30 2x+8y menor o igual a 24 x,y mayor o igual a 0
Can anybody help me i am having issues
What is the value of x? 02 x+4 O 3 B O 6 x+1 E 07
Wheel bearings are located in a Blank 1. Blank 1 Add your answer Running gear keeps a driver in control and the Blank 1 on the road. Blank 1 Add your answer If
Depending on the season, Direct light or indirect would be associated with which of the following Solstice, equinox, or neither