haileyhenriques32 haileyhenriques32
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag of 7 oranges for $1.75. What is the cost of oranges, in dollars per orange

Respuesta :

wbusche580 wbusche580
  • 23-10-2020
$0.25 per orange. Or .25:1
Answer Link

Otras preguntas

. A high school currently has a 30% dropout rate. They’ve been tasked to decrease that rate by 20%. Find the equivalent percentage point drop.
Looking at Yari's equation below, what do you notice about both sides of the equation? 2(x + 10)-17=5+2x-2 2x + 20-17=3+2x 2x +3=3+2x A) Only the constants are
Consider the first five steps of the derivation of The Quadratic function
In what way is the story of Josiah Wedgwood an example the success of free market enterprise
Sophia wants to create an ad for a new, complex service. She wants to use a lot of complex, eye-catching visuals throughout and have enough room for a detailed
A gardener makes a new circular flower bed. The bed is fourteen feet in diameter. Calculate the circumference and the area of the circular flower bed. A. circum
The a0 Doctrine stated that European nations should not interfere with or acquire more territory in the Western Hemisphere.
the three tribes of the yucatan peninsula other than the Aztecs are​
find the acceleration experienced by each of the two objects , if the coefficient of kinetic friction between the 7kg object and the plane is 0.25​
Which nation in Southwest Asia is considered economically advanced and fully developed? A. Israel B. Iran C. Syria D. Iraq Will mark Brainliest if correc