vickyyy56 vickyyy56
  • 25-10-2020
  • Mathematics
contestada

5 pounds of strawberries cost $3.75.
How much per pound?

Respuesta :

yamaguchit350
yamaguchit350 yamaguchit350
  • 25-10-2020
The strawberries cost $0.75 or 75¢ per pound
Answer Link
Advent5647
Advent5647 Advent5647
  • 25-10-2020

Answer:

$0.75

Step-by-step explanation:

Step 1:

5 ibs for $3.75    Given

Step 2:

$3.75 ÷ 5     Divide

Answer:

$0.75

Hope This Helps :)

Answer Link

Otras preguntas

Eleanor bought 5 pints of frozen yogurt and a tray of jumbo shrimp from The Food Place for a total of $45. If the price of a tray of jumbo shrimp is $25, what i
According to the text, there were strong anti-immigration sentiments in America by the late 1800s. One cause of this was that people already living in America f
2.25(a+1.3)=20.7 What is the value of a?
Is the function shown linear or nonlinear? Explain your answer.
factorise x^2-25 pleae help me answer it i will mark you the brainliest help me quick i have test
what’s the answer to 5y-4
Someone help :( pls ...
how are you today ....r
What is happiness? How is happiness leads to success?
What event fueled Andrew Jackson's campaign to run for president in 1828?