chloeshrum04
chloeshrum04 chloeshrum04
  • 25-10-2020
  • Mathematics
contestada

Three apples and four bananas cost $4.85. Three apples and ten bananas cost 8.75. Find the cost of an apple.

Respuesta :

brandy20167
brandy20167 brandy20167
  • 25-10-2020

Answer $0.75

Step-by-step explanation:

3a + 4b = 4.85

3a + 10b = 8.75

Both equations have 3a therefore we can isolate 3a in each equation.

Now:

3a = 4.85 - 4b and 3a = 8.75 - 10b

If 3a each equal different values we now set those values equal and solve for b.

4.85 - 4b = 8.75 - 10b

6b = 3.90

6b/6 = 3.90/6

b = 0.65

Now substitute this into the first equation to solve for a.

3a = 4.85 - 4b

3a = 4.85 - 4(0.65)

3a = 4.85 - 2.60

3a = 2.25

3a/3 = 2.25/3

a = 0.75

Answer Link

Otras preguntas

which letters label the locations of the opposite number -2 and 2?
hello everyone , i am having some problems solving this question in maths Arrange 13.25 kg, 14560 g, 13.6 kg, 12000 g in descending order , Write the followin
Referring to the figure, find the unknown length. Write your answer in simplest form.
Please follow me please please please please please​
If one angle is 25 and another is 105 what is x
What action is taken by an offensive player in a game of lacrosse
How did the English Colonists treat the Native Americans?
name th e place valur to wich each number was roundwd 1.974 to 2.0 please help me i dont get showing our work
Use the word indictment in a clear sentence that is able to read
Amelia has laid the groundwork for a fledgling business and is considering incorporating. Which of the following is a valid concern that she might have?(1 point