cudderlover
cudderlover cudderlover
  • 26-10-2020
  • Mathematics
contestada

At a cost of $8 per pound, how many ounces of rolled oats can be bought for $4.40?

Respuesta :

itsvanessalopez itsvanessalopez
  • 26-10-2020

Answer: 16 ounces

Step-by-step explanation: you can only afford 1 pound with $4.40

Answer Link
hblalock84 hblalock84
  • 23-08-2021

Answer:

8.8oz

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

How do you solve this?
HELP PLS The table of contents page of the Marlette University alumni magazine includes the following entry: HA HA! Amir Weiss (Class of ’91) is laughing all th
3. Find the volume of this rectangular prism in cm³​
The perimeter of an equilateral triangle is 15 inches more than the perimeter of a square, and the side of the triangle is 7 inches longer than the side of the
in the following sentence what word or words are adverbs first, i looked here, and then i looked there, i cant find them anywhere a. them b. first,then c. her
In store A: A box of cotton candy costs 1 dollar, 12 boxes cost 12 dollars. In store B: 12 boxes cost 48 dollars. How much does each box cost in store B?​
Describe the difference between an Infraction, Felony, and Misdemeanor?
can i get some help in here please
Write an equation for the line that is parallel to 8x + 2y = 4 and goes through (0,7)​
List at least three particular pieces of data you would collect to determine the effects of water pollution kind of data would you collect (number data, text da