loli26n
loli26n loli26n
  • 21-11-2020
  • Mathematics
contestada

If 7 toothpaste tubes cost 40.50 how much does one tube cost?
​

Respuesta :

snipezzfcvegas
snipezzfcvegas snipezzfcvegas
  • 21-11-2020

Answer:5.78

Step-by-step explanation: It is 5.78 bc do 40.50 divided by 7 and you will get your answer

Brainliest please???

Answer Link
eesha399
eesha399 eesha399
  • 21-11-2020

Answer:

Each tube costs about $5.79.

Step-by-step explanation:

To find the cost of each tube, divide the total cost by the total number of toothpaste tubes.

40.50/7 = 5.785714286 which approximates to 5.79

Answer Link

Otras preguntas

how do you write 2/3r4 as a verbal expression
what is -0.5 repeating as a fraction
If you were one of the new immigrants who arrived in America in the 1880s, it's most likely that you would have been a. Irish and Protestant. b. German and Lu
How many liters of gasoline are needed to fill a 13.2-gallon tank
what is the sum answer of (1/3)9³ =
1. Perimeter of a hexagon with 3.25-m sides. 2. How much are 7 pencils at 3 for $1.65? 3. How much is 7.25 kg at $20 per kilogram? 4. Order 1.53, 150%, 1.49, 1
Is the square root of 75 a rational or irrational number?
What is a group of ravens called?
Rounding numbers to estimate the sum 256+321
a company makes a profit of $1.58 million. This is $2.69 million more than last year. What was the profit last year?