Andreysavege Andreysavege
  • 21-11-2020
  • Mathematics
contestada

5) State the unit rate if a car burns 120 gal ona 2400 mi trip.
PLEASE HELP

Respuesta :

candenpatten
candenpatten candenpatten
  • 21-11-2020

Answer: 1 gallon per 20 miles.

Step-by-step explanation: Take 2400 divided by 120 to find the unit rate.

Answer Link

Otras preguntas

At a sporting event, the price for 3 cheeseburgers and 2 cups of lemonade is $14 and the price for 2 cheeseburgers and 4 cups of lemonade is $12. How much does
List three reasons why Bostonians felt the British had pushed them too far
On a math test, Johnny made a raw score of 95 on a 40 question test. The correct answers were given 5 points each while incorrect answers deducted 2 points eac
table salt, NaCl Give only the names of the elements alphabetically, separating them with commas.
The smallest angle is 3/8 as large as the 160 angle. Find the value of angle a
Imagine that you were required to work in the health and wellness industry for four years. What type of job or career would you pursue for those four years? Why
How do you get the nitrogen you need ?
6( 5-8x) +12= -54 I need help I didn't understand this problem it's really hard to solve it doesn't make sense to me please help?
What's the difference between eso, ese, and que?
The table shows the amount of money a plumber charges for different numbers of hours that he works. The plumber graphed this information. What is the slope of