dcmkittrell
dcmkittrell dcmkittrell
  • 23-11-2020
  • Mathematics
contestada

Notebooks are priced 3.20 for 4 notebooks Pencils are priced 4.80 for 12 pencils, write a rate

Notebooks are priced 320 for 4 notebooks Pencils are priced 480 for 12 pencils write a rate class=

Respuesta :

akposevictor
akposevictor akposevictor
  • 28-11-2020

Answer:

$0.80 per notebook

$0.40 per pencil

Step-by-step explanation:

To find the rate, we need to determine how much each item costs. That is, the cost per item.

Given that,

4 notebooks = $3.20

The cost of 1 notebook/rate = [tex] \frac{3.20}{4} = 0.80 [/tex]

Rate = $0.80 per notebook

Given that,

12 pencils = $4.80

The cost of 1 notebook/rate = [tex] \frac{4.80}{12} = 0.40 [/tex]

Rate = $0.40 per pencil.

Answer Link

Otras preguntas

Please tell me what is a Tonal Language?
A physics lab group was conducting an experiment to determine the length of a spring when different objects of varying weight were hung from it. After testing t
??? What is Continuing Education?
what is -4x+8=48 what is x
What are the Buddhist teachings?
solve for g -a=gs   g=
one out of 44 high school ball player plays college ball. one out of 23 college players plays professional ball. What fraction of high school player plays profe
what is -4x+8=48 what is x
Marty ate 1/4 of his pizza and Luis ate 1/3 of his pizza. Marty ate more pizza than Luis. Is that possible?
one out of 44 high school ball player plays college ball. one out of 23 college players plays professional ball. What fraction of high school player plays profe