2214091 2214091
  • 23-11-2020
  • Mathematics
contestada

at the store you can get 15 cans of peaches for 3 dollars find the unit rate for 1

Respuesta :

FilteredScript
FilteredScript FilteredScript
  • 23-11-2020

You can get 5 cans per dollar

And is the same as saying 15 cans of peaches divided by 3 dollars

-- Actually i'm pretty confused about the question so i'll come back to this later

Answer Link

Otras preguntas

In your own words, discuss how tides are monitored. Describe the old and new methods of monitoring tides.
What is a vital point for most marketers
what is a strong electrolyte give 2 examples of substances that behave in solution as strong electrolytes
The median price, P, of a home rose from $50 thousand in 1980 to $150 thousand in 2000. Let t be the number of years since 1980. If instead the housing prices i
Why are rays CD and DC different rays?
Which sentence below shows correct use of em dashes? She will one day inherit this kingdom—the one on the map—to rule as her own. She will one—day inherit t
____________ power is defined as the power to interpret laws. a. executive b. judicial c. legislative d. democratic
Thomas Paine believed America should be an asylum, a safe place, for all people. a British colony. a continent of many nations. a city on a hill
Please check my answer on point slopes.. I must have made a mistake! Here is the problem: Find the equation of a line given the point and slope below. Arrange
Grendel’s ancestors were banished to the slime because they ________. were monsters were descendants of Cain opposed the Lord’s will had disturbed Hrothgar’s ha