dayachavez0802
dayachavez0802 dayachavez0802
  • 23-11-2020
  • Mathematics
contestada

Melanie buys 6 basketballs and 2 volleyballs for 114. A volleyball cost her 3 less than a basketball. How much did each volleyball cost?
Help meeee! ​

Respuesta :

itsryanbrokis
itsryanbrokis itsryanbrokis
  • 23-11-2020

Answer:

16 dollars

Step-by-step explanation:

114÷6=19-3 is 16

Answer Link
vibewitchris74 vibewitchris74
  • 23-11-2020
Your answer is 16 dollars
Answer Link

Otras preguntas

Lindsey would like to know why even though she met all academic requirements, she wasn't chosen for her schools national honor society. Which tool would best he
Which phase of the cell cycle occurs first? S phase interphase mitosis G1 phase
1. ----- Both the Church in medieval Europe and Buddhism in Tang China: a. were organized around a hierarchy that exercised strong centralized authority on spir
Do you think the government should try to influence the economy and why?
"both have no direct relationship but a free efficient expression binds them" what are they?
Definition of excretory
If there are 75 people at a movie and 36% of them are men, how many men are at the movie?
1. y and x have a proportional relationship, and y = 7 when x = 2. What is the value of x when y = 21? 2. y and x have a proportional relationship, and y = 9 wh
What role does environment have on impulsivity according to gottfredson and hirschi?
Hailey is making 36 mini- pumpkin pies. Each pie takes 6 ounces of pumpkin. The cans of pumpkin are 2 pounds each. How many can of pumpkin does she need to buy?